porozumění CNT

Taoistická filosofie učí, že fyzické neduhy, bolesti a onemocnění v těle, vycházejí z omezení průtoku „chi“ (životní energie) vitálními orgány a spojených zanesení v oblasti břicha. Tato omezení jsou způsobena každodenním i dlouhodobým vstřebáváním toxinů, napětí, šoků a stresu z okolního prostředí či způsobené emocemi, které přetíží přirozenou schopnost těla cirkulovat a recyklovat energii. Emoce jako strach, vztek, úzkost, deprese a nenávist zraňují tělo nejvíce. Problémy jsou často způsobeny přepracováním, nehodami, operacemi, drogami, léky, škodlivinami, chemickými toxiny, špatným jídlem a špatným držením těla. Nezdravé energie, které uváznou v těle, se akumulují v oblasti břicha – „odpadkové zóny“ těla – a způsobují fyzická zauzlení, zanesení a pokroucení břišních nervů, krevních cév a lymfatických uzlin, stejně jako svalů a šlach, které dále omezují cirkulaci chi a krve. Prakticky tedy tyto stagnantní toxické energie vytváří samoudržovací cyklus tělesných dysfunkcí, bolestí, nemocí, negativních emocionálních stavů a stresu.

Taoisté objevili, že i nejbolestivější zdravotní stavy a nemoci se vyléčily poté, co toxiny (včetně negativních emocí) byly uvolněny z těla. Vytvořili umění Chi Nei Tsang břišní masáže pro rychlé uvolnění a transformaci toxických energií do vitální neomezeně proudící životní energie.

Starobylé, klášterní umění Chi Nei Tsang bylo propojeno s kontextem anatomických a lékařských vědomostí západního světa a plně představeno světu Mistrem Mantak Chia z Univerzálního Léčebného Tao Centra (Universal Healing Tao Centre) v Chiang Mai v Thajsku.

Porozumění oblasti břicha

Chi (životní energie) se pohybuje tělem vnitřními energetickými kanály, nervovým systémem, krevními cévami a lymfatickým systémem. Všechny tyto systémy se koncentrují a kříží v oblasti břicha. Pupík ve středu břicha je setkávacím místem pro energetické cesty spojené se všemi vitálními orgány. Prakticky to znamená, že břicho je kontrolním centrem tělesných vnitřních funkcí. Východní, a dnes už i západní věda, oficiálně rozeznává břicho jako tělesný „druhý mozek“ a jeho dobrý stav jako nezbytný pro dobré zdraví a hlavně pro zdravý imunitní systém. Když se oblast břicha ucpe nebo zablokuje, mnoho funkcí vitálních orgánů (a mysli) je přetěžováno, což způsobuje systémové vyčerpání a slabost vyúsťující ve fyzickou a mentální letargii, bolesti, nemoci a negativní emocionální stavy. Když je břicho v dobrém stavu, chi proudí tělem volně a tím vytváří holistické zdraví.

Chi Nei Tsang v praxi
Chi nei tsang může být účinná podpora dobrého zdraví  – příležitostná, vyjímečně posilující zkušenost nebo úžasný návod na udržování dobrého zdraví – a/nebo to může být silný spojenec v procesu hlubokého ozdravení a vlastní přeměny, skutečný nástroj přeměny i toho nejhlubšího traumatu v sebe poznání, duševní rovnováhu, klid a radostnou vitalitu. Může to být okamžité povzbuzení, nebo část celkové změny v životě, životním stylu a životních poměrů.

Pravda je, že stálé ozdravování vždy vyžaduje určité změny zásadní povahy, včetně zvýšení sebe-poznání a často volby životního stylu: změny práce, opuštění nezdravého vztahu, rozvoj skrytého talentu, změny prostředí atd….Chi nei tsang může pomoci dosáhnout těch zásadních změn a té opravdové léčby tak, že stále uvolňuje energie, které v těle zadržují váš život, jako rukojmí minulosti.

Během samotných masáží mohou přijít silné emocionální prožitky nebo pohyby energie a take momenty skutečného uvolnění. Většinou  prožitek   je někde mezi tím….jemný pohyb z hloubky nitra, obyčejně doprovázený bubláním a vzduchovými bublinkami, kterými tělo vydává své skryté taje. Není to vždy příjemný zážitek a někdy je to celkem bolestivé, ale je to vždy nakonec hluboce uvolňující a výsledky stojí za dočasné nepříjemné pocity.

**
Mnohokrát na konci sezení, klienti sdělují pocity hlubokého klidného prázdna, po kterém následuje radostný pocit omlazení.

Tak, jak to řekla jedna mladá dáma po své první masáži,” No né….cítím se jako právě opravené auto!”

Chi Nei Tsang v teorii – Fyzicko-emočně-psychologické spojení
Souběžná detoxikace nahromaděných fyzických a emočních bloků  – spolu se současnou chi revitalizací životně důležitých orgánů – má obrovský a trvalý výsledek.
Jestliže se otevřou a čiští fyzické bloky zadržující bolestivé emotivní zážitky, které tělo zachytilo, pak se tím uvolní emoční zatížení nevyřešených, bolestných prožitků – nastálo.Totiž, pokud se jednou fyzické kleště emočních bolesní uvolní, pak se emoční bolest nevrátí: je to vyřešeno. A naopak: pokud se jednou emoční prožitek, který způsobil fyzický blok (a následnou fyzickou bolest) vyřeší, pak fyzický problem je take vyřešen. Fyzické a emoční tělo jsou současně zhojeny a mysl je pak osvobozena od tichých, podvědomých úkolů jak naložit s bolestí, a je také volná, aby byla zaměstnána novými radostnějšími úkoly.

Většinou nespojujeme přímo nebo vědomě fyzickou bolest nebo zdravotní problém s emočním prožitkem nebo způsobem myšlení jako příčinou nemoci, především jestliže příčina je něco, co se stalo před dlouhou dobou a je, v podstatě, zapomenuta. Ale tělo si pamatuje všechno a skladuje všechno, co je nevyřešeno, často jako ( medicínou nezjistitelné – nebo ignorované) zauzlení, pokroucení a zanesení. Toto propojení emoce- paměť –tělo může být fyzicky prožito, znovu vzpomenuto během chi nei tsang – někdy velmi jemně, někdy vážně – a výsledek je vždy léčící, vysvobození z minulosti, trvající zvýšená vitalita, větší entusiasmus do budoucnosti.

** Poznámka: jakýkoli psychický blok a tím pádem příčina nemoci – bez ohledu na to, co ji zapříčinilo – může být znovu vytvořen především tim, že se znovu prožije, to znamená, že opravdu trvalé zdraví nutně vyžaduje změnu v životním stylu a/nebo v životní volbě. Léčbou příčiny zmizí symptomy. Například, jestliže plíseň ve sklepě nebo zbytky chemie ve vzduchu z blízkého komína vám nedělají dobře, máte možnost: vyčistin jedy v prostředí kolem vás, přestěhovat se, nebo navždy udělat kompromis svému zdraví. Jestliže máte škodlivý vztah, máte možnost volby: změnit dynamiku vztahu, odejít ze vztahu, nebo navždy udělat kompromis svému zdraví. Je to pouze volba a láska vás podpoří ve všech vašich pokusech o změnu.

Chi Nei Tsang a svépomoc

Jestliže je tato metoda velmi efektivní v uvolňování energetických bloků, část práce terapeutů je učit nástrojům svépomoci, které, jestliže se aplikují, zmírňují obtíže, způsobené fyzickou nebo emoční detoxikací. Tyto nástroje – jednoduché, mohou se provádět kdekoli kdykoli podle pravidel chi-kung – se mohou používat během celého života pro zlepšení a udržení vašeho zdraví a štěstí.